ד"ר ענת גביש

רופאת שיניים, DMD

נחירות ודום נשימה בשינה

טיפול בכאבי פנים 

Snoring and obstructive sleep apnea - OSA

Orofacial pain and Temporomandibulat Disorders - TMD

התקן דנטלי - Oral Appliance

התקן דנטלי (התקן פה, סד סגרי, Oral appliance Dental appliance) הינו אביזר רפואי המורכב בתוך הפה, המזכיר בצורתו "פלטה" לישור שיניים (פלטה אורטודונטית) אשר עבר שינוי והתאמה לטיפול בבעיות הרפואיות הקשורות בדום נשימה בשינה.

מנגנון הפעולה: קיימים סדים דנטלים מסוגים שונים ומיצרנים שונים לצורך טיפול בנחירות ודום נשימה בשינה, אך רובם המכריע פועלים באופן זהה: הזזה קדימה של הלסת התחתונה, וקידום של בסיס הלשון. כתוצאה מקידום בסיס הלשון נוצרת הרחבה של דרכי האוויר באזור בסיס הלשון והלוע, הקלה בהזרמת האוויר וירידה במספר ובעוצמה הנחירות וירידה במספר הפסקות הנשימה. עם הוצאת המכשיר בבוקר הלסת התחתונה חוזרת למצבה הרגיל.
תופעות הלוואי: לשימוש בהתקן תופעות לוואי קלות וחולפות במהלך התקופה הראשונה של השימוש בו. התופעות כוללות תלונות על הפרשת רוק מרובה, כאב בלסת , בשרירים או במפרקים, רגישות בשיניים ושינויים ב"סגירה" של השיניים עם הסרת המכשיר בבוקר החולפת לאחר לעיסה של מספר דקות.

המחקר הרפואי: ההתקנים הדנטלים הוכנסו כטיפול בדום נשימה חסימתי בשינה ב - 1984 והיווה נושא למחקר רפואי רב. המחקר הרפואי מצביע כי השימוש בסד דנטלי מביא לשיפור משמעותי בעוצמה ובתכיפות הנחירות, ובו זמנית מביא להקטנת מספר הפסקות הנשימה ושיפור במדדי שינה נוספים.

השימוש בעולם: התקנים דנטלים נמצאים בשימוש נרחב בארה"ב ובארצות אירופה ונכללים בביטוח הרפואי. בארצות אלו הוקמו איגודים מקצועיים של המטפלים בהפרעות שינה אשר ממליצים על השימוש בסדים אלו ומאגדים רופאי שיניים העוסקים בתחום זה, ביניהם:

ה- Academy of Dental Sleep Medicine (AADSM) האמריקאי
וה- European Dental Sleep Medicine Academy (edesa) האירופאי.

חשוב לדעת!
הטיפול בדום נשימה בשינה באמצעות התקן דנטלי הינו טיפול שיניים במהותו הדורש מעקב אחר מדדי השינה מחד ואחר מרכיבי מערכת הלעיסה (תזוזות שיניים, שינויי סגר, החמרת מחלת חניכיים ,עששת, עומס על שרירי הלעיסה והופעת כאבי פנים , עומס ונזקים למפרקי הלסת) מאידך, וככזה צריך להינתן על ידי רופא שיניים (ולא טכנאי) בעל ידע וניסיון בכל התחומים הנ"ל.

קיימים בשוק סוגי התקנים שונים מיצרנים שונים שחלקם לא נבדקו במחקרים רפואיים בלתי תלויים, חלקם מתאימים לנחירות בלבד ולא לדום נשימה בשינה. יש להקפיד ולהשתמש בסדים שאושרו על ידי FDA או UC בהתאם להתוויה לה אושרו. 

התוויות לשימוש בהתקן דנטלי לנחירות ודום נשימה בשינה:
 טיפול בנחירות.
 טיפול בדום נשימה חסימתי בשינה בחומרה קלה עד בינונית.
 טיפול במקרים בהם סוגי טיפול אחרים (C-PAP, UPPP) אינם נסבלים על ידי החולה, או בנוסף להם.
 כשלב אבחנתי מקדים לפני ניתוחים לקידום הלסת.
התקן דנטלי ללא התקן ועם התקן בפה
מבנה ההתקן: התקן דנטלי נבנה ומותאם באופן אישי למטופל בהתאם לנתוניו בפה. הוא בנוי משתי פלטות המחוברות ביניהן על ידי מנגנון המאפשר לקדם הדרגתית את הלסת התחתונה לעמדה הרצויה. במהלך הרכבת ההתקן בפה המטופל יכול להזיז את הלסת התחתונה לצדדים וקדימה. הכנסה והוצאת ההתקן מהפה פשוטה ולוקחת שניות בודדות, הוא כמעט ובלתי נראה, ולא דורש כל טיפול מיוחד בשיניים.
דום נשימה בשינה - התקן mdsa
נחירות - התקן mdsa
דום נשימה בשינה - התקן ist
נחירות - התקן ist
 Titratable Medical Dental Sleep Appliance​ - MDSA התקן
התקן Dorsal Fin
 Intraoral Snoring Therapy Appliance- IST התקן