ד"ר ענת גביש

רופאת שיניים, DMD

נחירות ודום נשימה בשינה

טיפול בכאבי פנים 

Snoring and obstructive sleep apnea - OSA

Orofacial pain and Temporomandibulat Disorders - TMD

סד סגרי - Occlusal Splint

הסד הסגרי מהווה את אחד מאמצעי הטיפול הנפוצים ביותר בכאב והפרעות תיפקודיות במערכת הלעיסה (Temporomandibular Disorders -TMD) וברוקסיזם. השימוש בו מדווח לראשונה כבר ב- 1901 על ידי Karolyi כאמצעי טיפול בברוקסיזם.
הסד הסגרי משולב כאחד מאמצעי הטיפולי במסגרת תחומים אחרים של רפואת שיניים דוגמת אורטודונטיה, הלבנת שיניים, שיקום הפה ופריודונטיה (מחלות חניכיים).
הסד הסגרי מוצע כטיפול גם במסגרת הרפואה הכללית בכאבי ראש כולל מיגרנות, בהפרעות תנועה שונות בשינה, כאמצעי הגנה על השיניים והרקמות הרכות במצבים פתולוגיים שונים וכהגנה על השיניים בספורט.

האפקט הטיפולי: של הסד הסגרי כטיפול בודד או כמרכיב בטיפול בכאב פנים נבדק לאורך השנים ואושש במחקרים רבים. נמצא כי 70-90% מהמשתמשים בסד מדווחים על ירידה משמעותית בכאב ושיפור במצבם הקליני.

סוגי סדים: קיימים סוגים שונים של סדים סגריים הנבדלים בחומר ממנו הוכנו (אקריל קשה לעומת חומר סיליקוני רך), צורת ההכנה (הכנה על ידי מעבדה והתאמה קפדנית בפה על ידי הרופא לעומת סדים העשויים מחומר טרמופלסטי ומותאמים למתרפא לאחר חימומם ללא איזון סגרי), מידת כיסוי (כל השיניים או רק חלק מהם) והעמדה הסגרית בה מותאם הסד: עמדת הסגירה האנטומית
של הלסתות (Centric Relation) לעומת עמדה טיפולית קדמית (Anterior therapeutic position).
בכל מקרה ומקרה יש להתאים את סוג הסד לאבחנה ולמצב הדנטלי של המטופל. במהלך השימוש בסד יש לעיתים צורך לבצע בו שינויים בהתאם למצב הקליני של המטופל.
השימוש בסד דורש תקופה קצרה של היסתגלות . לעיתים יש צורך בהתאמה נוספת של הסד במהלך תקופה זו. יש לחזור לביקורת תקופתית במהלך הטיפול. 
סד מייצב עליון
סד מייצב תחתון
סד חלקי מסוג NTI
סד רך