נחירות ודום נשימה בשינה

Snoring & obstructive sleep apnea - OSA

כאבי פנים והפרעות במפרקי הלסת

Orofacial pain & Temporomandibulat Disorders - TMD

כאב ראש וכאב פנים
Headache and Orofacial Pain

כאב ראש וכאב בפנים הינו אחד מסוגי הכאב הנפוצים ביותר, התוקף נשים, גברים וילדים וגורם לסבל ולפגיעה באיכות החיים.
הכאב יכול להופיע בצורות שונות, כגון: כאב בעל אופי לוחץ, חד, פועם, דוקר, שורף, מלווה בבחילה, סחרחורת או הקאה. הכאב יכול להיות ממושך או להופיע בהתקפים קצרים ביותר.
רבים מן הסובלים מכאב ראש ופנים סבורים שיש לחיות עם הכאב מאחר שממילא "אין מה לעשות" אחרים נכנסים לחרדה ומחפשים באופן נואש אחר הסיבה לכאב הראש.
עם ההתקדמות הניכרת בהבנת הסוגים השונים של כאבי הראש, והשיפור הרב באמצעי הטיפול עולה החשיבות באבחנה נכונה של סוג הכאב המאפשרת התאמת טיפול יעיל יותר.

כאב הפנים והראש נחלקים לסוגים שונים:

כאב ראש ופנים ראשוני (Neurovascular Pain):

כאב ראש או פנים זה אינו קשור למחלות או פגיעות אחרות. סוג זה של כאב הוא הנפוץ ביותר. לרוב מדובר בכאב מתמשך (כרוני), או כזה המופיע בהתקפים כדוגמת מיגרנה, כאב ראש לוחץ (Tension headache) כאב ראש מקובץ (Cluster headache).

כאב ראש ופנים עצבי (Neuropathic Pain):

כאב הנובע מפגיעה בעצבים בפנים. הכאב בד"כ בעל עוצמה גבוהה ביותר ומלווה לעיתים בהפרעות תחושה. הכאב יכול להיות בהתקפים קצרים דוגמת Trigeminal Neuralgia או ממושך
(Postherpetic Neuralgia).
בקבוצה זו נמנה גם כאב הדומה לכאב שיניים – אך ללא כל פגיעה בשן Atypical Facial Pain / Atypical Odontalgia. הכאב מופיע לעיתים לאחר טיפול שיניים . סוג כאב זה גורם תסכול רב למטופל ולרופא המטפל ומביא לעיתים לטיפולי שיניים מיותרים הנובעים מהניסיון של רופא השיניים והמטופל "לאתר" את השן הגורמת לכאב.

כאבי פנים הנובעים מפגיעה בשרירי הלעיסה או מפרקי הלסת –
(Temporomandibular Disorders TMD) לעיתים מכונים "TMJ" (הקש לפרטים נוספים)

זהו סוג הכאב הנפוץ ביותר באזור הראש והפנים לאחר כאב שיניים. הכאב נובע מפגיעה בשרירי הלעיסה ו/או דלקת במפרק הלסת. הכאב ממושך, בעוצמה בינונית, ומתגבר באופן בולט בלעיסה או פתיחת פה. לעיתים מתלווים לכאב הגבלה בפתיחת הפה ורעשים במפרקי הלסת. במקרים רבים הפגיעה כוללת גם את אזור שרירי הצוואר והעורף, ולעיתים אף הפגיעה מפושטת יותר ונכללת בקבוצת מחלות התשישות הכרונית ופיברומיאלגיה (Chronic Fatigue Syndrome, Fibromyalgia)

כאבי פנים הנובעים מפגיעה ברקמות: 
כאב זה הינו כאב משני לפגיעה ברקמות שונות באזור דוגמת כאבי ראש עקב סינוסיטיס, דום נשימה בשינה , גלאוקומה חריפה (לחץ תוך עיני מוגבר) ,תהליכים תוך-גולגולתיים, כגון דימום או גידול, כיבים בפה ובלשון, דלקות באוזן, פגיעות בבלוטות הרוק וכדומה. 
איתור גורם הכאב במקרים אלו והטיפול בו מקל או מפסיק את הכאב.
למרות שזו הקבוצה הקטנה של כאבי ראש, חשוב ביותר להכירה מאחר שלעיתים הופעה של כאב ראש מבשרת קיום של מחלה אחרת – שיש חשיבות רבה לטפל בה. גילוי מוקדם חיוני במצבים אלו ולכן חשוב לפנות לרופא בכל מקרה של כאב ראש חדש.

דילוג לתוכן