נחירות ודום נשימה בשינה

Snoring & obstructive sleep apnea - OSA

כאבי פנים והפרעות במפרקי הלסת

Orofacial pain & Temporomandibulat Disorders - TMD

דום נשימה בשינה
(Obstructive Sleep Apnea (OSA

דום נשימה בשינה - (Obstructive Sleep Apnea (OSA

דום נשימה בשינה הינה הפרעות נשימה בשינה הנובעות מחסימה חלקית (HYPOPNEA) או מלאה (APNEA של דרכי האוויר במהלך השינה).

מנגנון: דום נשימה בשינה נגרם כתוצאה מההפרעה למעבר האוויר הנובעת מחסימה בדרכי הנשימה העליונות (אף, לוע, גרון) בעת הנשימה בלילה. עם ההירדמות מופיע רפיון בדרכי הנשימה העליונות הגורם לקריסה (תמט) של דפנות הלוע, היוצר חסימה המונעת מעבר אוויר לריאות וכתוצאה מכך נגרם למעשה חנק. כל אירוע של דום נשימה בשינה גורם לירידה בכמות החמצן בדם ולעלייה ברמות דו תחמוצת הפחמן. המוח, שחש בכך, גורם להתעוררות שלרוב אינה מורגשת על ידי הישן, וזאת כדי להחזיר את מתח השרירים ולפתוח את מעבר האוויר. במשך לילה אחד יכולות להתרחש מאות הפסקות נשימה, אשר ברובן נגרמות ירידות ברמת החמצן בדם. כל אותן הפסקות נשימה בשינה מסתיימות ביקיצות קצרות (אותן לא זוכרים בבוקר) הפוגעות באיכות השינה. אדם הסובל מתסמונת דום נשימה בשינה, סובל מעייפות קשה ומנטיות להירדמויות מרובות בלתי רצוניות. חומרתו של דום נשימה בשינה נמדדת על סמך מספר הפסקות הנשימה המחושבות לשעת שינה.

דום נשימה בשינה

דום נשימה בשינה - נתונים

שכיחות: 

25% מהגברים -% 10 מהנשים סובלים מהפסקות נשימה במהלך השינה, אך רק פחות מ-2% מהנשים ו- 4% מהגברים בגיל 30-60 שנה סובלים מדום נשימה בדרגה חמורה.

התלונות השכיחות: 

נחירות חזקות – עד כדי תלונות קשות של בן הזוג המובילות לפגיעה בשינה המשותפת ובחיי הנישואין, ישנוניות יתר במהלך היום, שינה מקוטעת, כאבי ראש, בחילה, לעיתים הפרעה במצב הרוח, דיכאון וחרדה.
הסובלים מדום נשימה חסימתי בשינה לוקים בחוסר שינה ומשלימים אותה בשינה יומית רבה ולעיתים בלתי מבוקרת, עם נטייה לנמנום והירדמות בתנאים ומצבים בלתי מקובלים, דבר העלול להוות גורם לתאונות בעבודה ובנהיגה.
הסובלים ממצב של דום נשימה בשינה נמצאים בסיכון להפרעות בקצב הלב, יתר לחץ דם, סיכון יתר להתקפי לב ואירועים מוחיים.

לקריאה נוספת:

רופא השיניים ברפואת שינה-התקן דנטאלי לטיפול בדום נשימה בשינה. ד"ר ענת גביש / Israel sleep medicine, 2010 dec 2:34-40

דילוג לתוכן