נחירות
Snoring

נחירות

נחירות היא תופעה נפוצה ביותר. 60% מהגברים ו-40% מהנשים בגילאי 40 ויותר סובלים מנחירות בעוצמה גבוהה, המפריעות לשינה משותפת ומהוות סיבה לפנייה לרופא לבקשת עזרה. עוצמת הרעש המופק בנחירה יכול להגיע ל 50-60 דציבל ואף מעל לזה , רעש השווה בעוצמתו לרעש אוטובוס נוסע הנשמע ממרחק 3 מטר ממנו.

רעש הנחירה נוצר בחלק האחורי של הפה, באזור בסיס הלשון, הענבל והחיך הרך בעיקבות הצרות למעבר האוויר באזור זה והתרופפות דפנות דרכי האויר הבנויות מרקמה רכה.האוויר העובר באזור בעת הנשימה גורם לרטט ברקמות הרכות שבאזור ולהשמעת רעש בדומה לצליל המופק בעת נגינה בכלי נשיפה על ידי האוויר המועבר על ידי הנגן דרך פיית הכלי.


נחירה חזקה בשינה היא לרוב בעיה חברתית – זוגית. בני זוג מתקשים לישון בחדר אחד ולעיתים נאלצים לישון בחדרים נפרדים. הנחירה החזקה מפריעה לשנת בן הזוג, ומביאה לעיתים למסכת האשמות ותסכול בקרב בני הזוג.

הנחירה יכולה להיות גם סימן להפרעת נשימה חסימתית המבטאת בדום נשימה בשינה , הנגרמת מחסימה משמעותי של מעבר האוויר בעת השינה. מצב זה גורם להשלכות משמעותיות על התפקוד היום-יומי, לפגיעה בבריאות, ואפילו לקיצור תוחלת החיים.

טיפול בנחירות ודום נשימה בשינה

טיפול בנחירות יכול להיות התנהגותי בלבד, אולם במקרים חמורים יותר שבהם הטיפול ההתנהגותי לא פותר את הבעיה ו/או גורם למצבים של דום נשימה בשינה, מומלץ מאוד לשלב אביזרים רפואיים. 

טיפולים התנהגותיים למניעת נחירות:

  • ירידה במשקל
  • הימנעות משינה על הגב (על ידי שימוש בחגורה עם כדור טניס) - טיפול זה מוצע לאלו הסובלים מנחירות והפסקות נשימה בשינה על הגב באופן מיוחד בהשוואה לשינה על הצד או הבטן.
  • הימנעות מצריכת אלכוהול ו"כדורי שינה" (חומרים אלו מאריכים את הפסקות הנשימה בשינה).

אביזרים רפואיים למניעת נחירות:

התקן דנטלי:

סד סגרי המורכב בתוך הפה בעת השינה, ומקדם את הלסת התחתונה, ובכך מסייע לפתיחת דרכי האוויר. התקן דנטלי

מכשיר C-PAP

שינה עם משאבה הדוחסת אויר חדר בלחץ חיובי דרך מסכת אף או פנים ובכך מונעת קריסת של דרכי האוויר.

טיפולים כירורגיים:

  • סילוק חסימה בדרכי האוויר (במידה ואכן חסימה כזו מאותרת) על ידי רופא אף אוזן וגרון.
  •  סילוק רקמה רכה עודפת באזור החיך הרך והענבל (UPPP, וניתוח ליזר)
  •  שימוש בגלי רדיו לצמצום רקמת החיך הרך
  •  כירורגיה של הלסתות המיועדת למיקום קדמי קבוע של לסת אחת או שתיהן, דבר הכרוך בשינוי תווי הפנים.

סובלים מהמטרד הזה שנקרא נחירות? אתם מוזמנים לפנות אלינו ונציע לכם טיפול בנחירות התואם את הבעיה האישית שלכם.